
ZSM2136E
2 Gear Auto-shifting Motor ZSM2136E
250/350/500W 2-speed new-platform motor. 2-stage reduction for higher torque at lower weight (3.1 kg). EU high-end commuter and cargo e-bikes.

ZSM2136E
2 Gear Auto-shifting Motor ZSM2136E
250/350/500W 2-speed new-platform motor. 2-stage reduction for higher torque at lower weight (3.1 kg). EU high-end commuter and cargo e-bikes.
2 Gear Auto-shifting Motor12 Specs6 Highlights

Transmission Detail
A close-up motion layer reinforces precision and engineering character instead of showing specs alone.
Specifications
| O.L.D | 135mm |
| Weight | 3.1kg |
| Wire Exit | Left Axle End |
| Brake Type | Disc Brake |
| Dimensions | φ141×192mm |
| Drive Type | Chain / Belt / Shaft |
| Step Ratios | 1 / 1.36 |
| Shifting Mode | Automatic |
| Max Motor Torque | 45 / 50 / 65Nm |
| Number of Speeds | 2-speed |
| Total Gear Ratio | 1.36 |
| Rated Motor Power | 250W / 350W / 500W |
Highlights
- New dual-stage platform, only 3.1kg
- Higher torque for powerful hill starts
- Axle-side routing, maintenance-free
- 20%+ range improvement
- Chain, belt and shaft drive compatible
- Clean and minimal design
Products
Overview
ZSM2136E uses an all-new 2-stage reduction motor platform that delivers higher torque (45/52/60Nm) at a lower weight (3.1 kg) versus the previous generation. An ideal fit for EU premium urban commuters, cargo bikes and sharing-fleet vehicles.
Request Quote
Share your model, target scenario and expected quantity to get a faster matching recommendation.